Mitovi o fakultetu
Prvi Mit
Mit: Može dobro da se zarađuje bez fakultetskog obrazovanja.
Realnost: Nema sumnje da su neki ljudi dobro prošli i bez diplome. Međutim, osobe sa završenim faklutetom će u proseku da zarade million dolara više od osoba sa srednjoškolskim obrazovanjem u svom životu.
Drugi Mit
Mit: Ja nisam u stanju da priuštim fakultet, a ne mogu da uzmem kredit da platim fakultet.
Realnost: Skoro svi studenti danas mogu da dobiju kredit za obrazovanje sa niskom kamatom koji će im pomoći za plaćanje fakulteta i oni se obično ne moraju vraćati sve dok student ne završi studije. Prosečan dug na kredit studenata osnovnih studija je otprilike $20,000 – to je manje nego cena većine novih auta! Auto traje par godina. Fakultetsko obrazovanje traje ceo život.
Treći Mit
Mit: Da biste uspeli u današnjem svetu treba Vam diploma fakulteta, a ne visoke škole.
Realnost: Neko sa završenim fakultetom će možda imati više izbora u karijeri, ali postoje mnogi dobro plaćeni poslovi koje su dostupni onima sa završenom visokom školom. Vi treba da razmislite čime hoćete da se bavite i da saznate koji stepen obrazovanja je potreban da biste našli željeni posao.
Četvrti Mit
Mit: Najjeftiniji fakultet je onaj koji je najpristupačniji.
Realnost: Ne nužno! Neki od fakulteta sa 'visokim cenama' su skupili velike sume novca za stipendije od svojih prethodnih studenata i prijatelja. Kao rezultat toga, imaju dosta novca da daju budućim učenicima u obliku stipendija, što znatno može da smanji cenu fakulteta. Ako uzmemo u obzir i finansijsku pomoć, skupi fakluteti mogu biti pristupačniji od jeftinijih.
Peti Mit
Mit: Nema veze ako sačekam godinu ili dve da odem na fakultet.
Realnost: Mnogi studenti koji ne odu na fakultet odmah posle srednje škole ne urade to ni kasnije. Dok drugi doprinose faklutetu sa stečenim iskustvom tokom svog odsustva. Bez obzira na to, preporučuje se da se učenici prijave na fakultet koji ih zanima u svojoj poslednjoj godini srednje škole, jer on/ona ima mogućnost da pita fakultet da odloži vreme upisa za godinu, čak i dve, ako mu/joj je to potrebno.
Upozorenje: Imajte na umu da ako se student zaposli pre fakulteta, njegove zarade mogu da utiču na visinu stipendije, njegova primanja mogu da pogubno utiču na potrebnu finansijsku pomoć kada se vrati. Zbog visine stipendije, bolje je da student direktno posle srednje škole ide na fakultet.
Šesti Mit
Mit: Treba da počnete da se pripremate za fakultet u vašoj trećoj godini srednje škole.
Realnost: Dok neke od bitnih stavki potrebnih za upis na fakultet, kao što je posećivanje potencijalnih fakulteta i SAT ispit, možemo rešavati u ovom periodu, za neke druge je već kasno. Odabir srednje škole i ostvarene ocene tokom školovanja predstavljaju najbitnije uslove za upis. Časovi dostupni u određenim srednjim školama mogu uticati na mogući izbor fakulteta. Planiranje finansija, ušteda za fakultet, kao i potraga za pristupačnim fakultetom već sada mora da otpočne.
Sedmi Mit
Mit: Niko u mojoj porodici nije pohađao fakultet – zašto baš ja treba da budem prvi?
Realnost: Posle srednje škole Vi ćete raditi narednih 50 godina. U tom period mnoge promene će uticati na tržište rada. Fakultetsko obrazovanje će Vam omogućiti veći izbor. Mnogi poslovi koji danas postoje, za koje je potrebna samo srednjoškolska diploma, možda više neće ni postojati za par godina. Stečeno obrazovanje treba da Vas pripremi za buduće tržište rada, a ne trenutno.